babatkahracky.sk > Novinky > Pravdy a mýty o tehotenstve

Pravdy a mýty o tehotenstve

Každá budúca mamička si počas svojho tehotenstva prečíta veľké množstvo cenných rád, ale i mýtov. Na internete alebo od členov rodiny dostanete skvelé rady, tipy a triky, ako sa stať najlepšou matkou svojho dieťatka. My sme sa rozhodli niektoré výroky súvisiace s tehotenstvom preveriť. Zistili sme ich pravdivosť a na niektorých sme sa i pobavili.

Mýtus č. 1 : Jedno tehotenstvo = strata jedného zubu

Pravdou je, že zuby sa počas tehotenstva môžu kaziť viac ako pred ním, resp. po ňom. Za túto skutočnosť však nemôže bábätko v brušku. Problémy so zubami sú spôsobené nedostatočnou ústnou hygienou. V priebehu tehotenstva preto najviac trpia počas prvých dní, kedy niektoré budúce mamičky trápia  tehotenské nevoľnosti. V tomto období je preto veľmi dôležité, aby si ženy ihneď vypláchli ústa čistou vodou a zubnú kefku použili až po cca 30 minútach. Ak by si umyli svoje zuby okamžite, sklovine by len uškodili a ich zuby by strácali na kvalite.

Mýtus č. 2 : Tvar bruška odhalí pohlavie bábätka

Ak má budúca mamička oblé bruško určite sa jej narodí dievčatko a ak špicaté, môže sa tešiť na chlapca. Tento mýtus už počul určite každý. Bohužiaľ, to nie je vedecky potvrdené a sú to len dohady. Tvar tehotenského bruška závisí od polohy, v ktorej sa drobec v brušku nachádza. My sme však pátrali ďalej a zistili sme, že odhaliť pohlavie bábätka nám pomôžu prsia. Ženy, ktoré sa môžu tešiť na dievčatko majú prsia zväčšené o cca 8 cm. Ak sa mamičke narodí chlapec, tak sa jej prsia zväčšia sa len o cca 6,3 cm. Tak môžete odhaliť, či máte kupovať ružovú alebo modrú výbavičku.

Pravda č. 1 : Stres a tehotenstvo nejdú dohromady

Psychika je veľmi dôležitá počas celého života, no v období tehotenstva zrejme najviac. Najčastejším stresovým faktorom je pre budúcu mamičku hlavne prostredie, v ktorom sa nachádza. Dnes sa stretávame s termínom prenatálna psychológia. Zástancovia tejto vedy tvrdia, že dieťa od samého počiatku svojho vzniku cíti matkinu lásku, stres, radosť i úzkosť. Podľa niektorých štúdií je dokázané, že stres počas tehotenstva zvyšuje u detičiek riziko astmy.

Pravda č. 2 : Vlasy sú počas tehotenstva silnejšie

Veľmi pozitívne vplýva tehotenstvo na naše vlasy. Stávajú sa silnejšie, hustejšie a dokonca aj rýchlejšie rastú. Za lepšiu kvalitu vlasov môže hormón estrogén. Jeho vyššia hladina spôsobuje posilnenie vlasov a oddialenie ich vypadávania. Tento tehotenský benefit však skončí po tehotenstve a môže nastať obdobie, kedy mamičkám začnú vlasy vypadávať. Zdravý organizmus si však i s týmto poradí a všetko sa vráti do normálu cca rok po tehotenstve. Takže, milé mamičky, nepanikárte. 🙂

Navigácia