babatkahracky.sk > Novinky > Čo príde po materskom mlieku

Čo príde po materskom mlieku

Materské mlieko ponúka optimálnu teplotu, výživné zloženie a je primerané k tráviacej sústave dieťaťa. Príliš skoré a nesprávne prikrmovanie môže spôsobiť dieťaťu vážne zdravotné komplikácie. Poradíme vám, čo a kedy pripraviť vašim drobcom.

Kedy je správny čas?

Obdobie prechodu na príkrm začína u nedojčeného dieťaťa po dovŕšení 4. mesiaca života a u dojčeného po dovŕšení 6. mesiaca života. Podľa najnovších poznatkov by sa s príkrmom nemalo začať skôr ako po 17. týždni a nie neskôr ako po 26. týždni.

Mama dojčí malé dieťa
Materské mlieko ponúka optimálnu zloženie pre dieťaťa.

Prvá zeleninka

Prvý príkrm vášho dieťatka by ideálne malo byť zeleninové pyré z jedného druhu zeleniny. Napríklad z mrkvy, tekvice, mladého hrášku, cukety a zemiakov. Neskôr môžete zaradiť aj brokolicu, karfiol či petržlen. Zeleninu môžete časom začať postupne kombinovať.

Ovocné kašičky

Ovocie sa odporúča pridávať 2 až 3 týždne po prvej zeleninke. Je dobré ho na začiatku upraviť na pare a nekombinovať viaceré druhov naraz. Najskôr začnite s lokálnym ovocím ako je napríklad jabĺčko, hruška, broskyňa, slivka alebo marhuľa bez šupky. Vyhnite sa ovociu, ktoré môže spôsobovať alergie. Jahody, kiwi či citrusy dieťaťu na začiatku nedávajte.

Dieťa skúška po materskom mlieku najskôr zeleninu
V 6. až 7. mesiaci môžeme začať pridávať do príkrmu aj mäsko.

Papáme mäsko

A kedy začať s mäskom? V 6. až 7 mesiaci môžeme začať pridávať mäsko. Najlepšie hydinu, avšak nie od kosti, chudé teľacie, jahňacie alebo domáce králiky. Postupne môžeme do príkrmu pridať uvarené vaječné žĺtko.

Najlepšie  bude chutiť vašemu drobčekovi z veselých detských tanierikov, ktoré najdete v našom e-shope.

Navigácia